Narty w Słowacji

Przewodnik narciarski: Słowacja

Wyciągi narciarskie:

 • 0
 • 219
 • 30
 • 13
 • 7
 • 2

Udogodnienia:

 • 11

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
209.3 km 86 km 94 km 29.3 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień7 - 31   €2 - 21   €
6 dni49 - 144   €32 - 101   €
Dodatkowe informacje:
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Narty w Słowacji

Słowacja dzięki swojemu bliskiemu położeniu do Polski jest doskonałym miejscem na krótkie wypady narciarskie. Tatry po stronie słowackiej są doskonałą alternatywą dla polskich narciarzy znudzonych ośrodkami w naszym kraju. Jest to także doskonała propozycja dla tych, którzy chcą swoich sił na nowych stokach. Najpopularniejszym regionem do uprawiania sportów zimowych jest region góry Chopok. U podnóży góry znajduje się duży ośrodek narciarski Jasná podzielony na 2 części: Jasná – Chopok północ (Chopok sever) oraz Chopok południe (Chopok juh). Jest to największy ośrodek narciarski na Słowacji, w którym amatorzy białego szaleństwa mogą z powodzeniem szlifować swoje umiejętności.

 • Regiony narciarskie


  Tatry Wysokie
  Najbardziej znany region narciarski na Słowacji oferuje świetne warunki śniegowe, dobrą infrastrukturę oraz dobrze przygotowane trasy o wszystkich stopniach trudności. Tatry Wysokie jako miasto obejmują mniejsze miejscowości: Tatrzańską Łomnicę, Stary Smokowiec, Szczyrbskie Jezioro oraz Podbanské. Natomiast jako region geograficzny obejmują nieco większy obszar. Ze względu na dogodny mikroklimat większość miesjcowości w regionie ma status uzdrowiska. Olbrzymim atutem Tatr Wysokich jest ich bliskość od granicy polskiej – od przejścia granicznego na Łysej Polanie dzieli je zaledwie 30 km. Nieco na wschód od Tatr Wysokich znajdują się Tatry Bielskie, które również oferują kilka dobrych, choć mniejszych ośrodków, z których najbardziej znanym jest Bachledova dolina.

  Tatry Zachodnie
  Zachodnia część Tatr położona jest w Polsce i na Słowacji. Tatry Zachodnie mają powierzchnię ok. 400 km², co stanowi niemal połowę całej powierzchni Tatr. Tylko 25% powierzchni Tatr Zachodnich znajduje się w Polsce. Szczyty są łagodne i mają kopulasty kształt. Są bardzo atrakcyjne turystycznie dzięki temu, że mają więcej wysokogórskich hal i dużych, nagich partii wierzchołkowych porośniętych tylko niską murawą, z których roztaczają się rozległe widoki. Znacznie więcej jest tutaj także jaskiń i wielkich wywierzysk. Wapienne skały tworzą liczne turnie i bardzo strome ściany w których istnieje wiele dróg wspinaczkowych dla taterników. Wyznakowane są liczne szlaki turystyki pieszej i nartostrady a także trasy rowerowe.

  Tatry Niskie
  Niskie Tatry to najobszerniejsze i zarówno drugie najwyższe pasmo górskie Słowacji, do którego należy Tatrzański Park Narodowy Niskie Tatry. Niskie Tatry, właśnie dzięki swojej cudownej przyrodzie, już od kilkudziesięciu lat są jednym z najbardziej odwiedzanych pasm górskich Słowacji, co przyczyniło się do silengo rozwoju turystyki w tej okolicy. Znajdują się tutaj najbardziej znane ośrodki turystyczne i narciarskie na Słowacji. Pasmo górskie Niskie Tatry oferuje także możliwość kąpieli (Liptowska Mara, Liptowski Jan, Beszeniowa, Krpaczowo, Tále, Aqupark Tatralandia) i wizyty w jaskiniach ( Demianowska Jakinia Lodowa , Jaskinia Ważecka, Demianowska Jaskinia Wolności , Jaskinia Bystrianska, Jaskinia Martwych Nietoperzy).

  Wielka Fatra
  Wielka Fatra to pasmo górskie, które rozpościera się pomiędzy Kotliną Liptowską a Kotliną Turczańską. Jej granicę zachodnią stanowią Tatry Niskie, wschodnią – Góry Kremnickie. To jeden z najlepiej zachowanych łańcuchów górskich na Słowacji. Od 2002 roku jest oficjalnym parkiem narodowym, oferującym zróżnicowane atrakcje turystyczne. Jest także doskonałym terenem narciarskim ze zróżnicowanymi ośrodkami.

  Mała Fatra
  Mała Fatra to pasmo górskie leżące w północno-zachodniej Słowacji. Należy do Centralnych Karpat Zachodnich i jest trzecią co do wysokości ich częścią (po Tatrach i Niżnych Tatrach). Na terenie Małej Fatry utworzono park narodowy oraz liczne rezerwaty przyrody. Najwyższym szczytem i jednocześnie najwyższym wierzchołkiem jest tu Wielki Krivań. Z kolei do głównych ośrodków turystycznych Małej Fatry należą: Terchowa, miasta Żilina, Martin oraz Dolny Kubin. Zimą najbardziej wyszukiwanymi ośrodkami narciarskimi są Vratna Dolina, Martinske Hole oraz Valcianska Dolina.

  Beskidy Słowackie i Orawska Magura
  Region obejmuje tereny górskie ciągnące się na zachód od Małej Fatry. Tutejsze góry są raczej niskie i rzadko przekraczają wysokość 1000 m n.p.m. Do najchętniej odwiedzanych z pewnością należy Wielka Racza – położona w Beskidzie Kisuckim, blisko granicy z Polską, oraz TMG Remata – leżąca w Górach Kremnickich. Ośrodki te, choć znacznie mniejsze i mniej popularne niż chociażby te w Tatrach Wysokich, oferują dobrze przygotowane trasy oraz infrastrukturę dostosowaną do potrzeb narciarzy.

  Słowacki Raj i Rudawy
  Centralna i wschodnia część Słowacji to mniej znane i znacznie łagodniejsze góry. Jednak nie brakuje im uroku ani dobrych warunków narciarskich. Największym pasmem są Słowackie Rudawy, natomiast najbardziej znanym regionem Słowacki Raj. Do najpopularniejszych ośrodków należą Plejsy położone 35 km na północny-zachód od Koszyc.

  Góry Kremnickie i Ptacznik
  Góry Kremnickie to niezbyt wysokie pasmo górskie, szczyty osiągają od 1000-1400 m n.p.m., zbudowane ze skał wulkanicznych. Na szczycie Jansky’ego vrch ‘u znajduje się według Słowaków geograficzny środek Europy. W Górach Kremnickich znajduje się mnóstwo malowniczych szlaków turystycznych. W tym obszarze znajduje się również kilka jaskiń, najbardziej znana jest Jaskinia Harmanecka.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Znakomite warunki dla początkujących – dużo szkół narciarskich i snowboardowych, wykwalifikowana kadra instruktorów, duży wybór tras.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  We wszystkich ośrodkach narciarskich trasy dla średniozaawansowanych są przeważającej większości w stosunku do pozostałych typów tras. Duży wybór i różnorodność, odpowiednie dla różnych poziomów zaawansowania i doświadczenia narciarzy.

  Narty dla zaawansowanych:
  Tras dla doświadczonych i zaawansowanych narciarzy jest stosunkowo niewiele. Te, które są, spełniają oczekiwania nawet bardziej wymagających narciarzy. Dodatkowo istnieje możliwość jazdy po świeżym śniegu poza trasami oraz inne zorganizowane aktywności dla lubiących adrenalinę.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Większość ośrodków ma także ofertę dla snowboardzistów. Wiele opcji jazdy, także poza wyznaczonymi trasami.

  Freestyle:
  Liczne są również snowparki, w większości budowane sezonowo, które jednak pozwalają na wykonywanie podstawowych akrobacji i tricków.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lokalne szkółki narciarskie w poszczególnych ośrodkach oferują możliwość nauki jazdy na snowboardzie dla różnych grup wiekowych. Większość ośrodków ma również karnety, które w cenie mają i naukę jazdy i wypożyczenie sprzętu sportowego.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Amatorzy tej dyscypliny sportu, będą na pewno zadowoleni. Panują tu bardzo dobre warunki narciarskie dla biegaczy. Niemal w każdym ośrodku znajdują się bardzo dobrze utrzymane wielokilometrowe pętle i trasy biegowe.

 • Informacje dodatkowe


  • W niektórych ośrodkach można jeździć także poza wyznaczonymi trasami, jednak należy zawsze się upewnić, czy regulamin ośrodka na to zezwala lub czy nie wymaga obecności instruktora.
  • Niektóre ośrodki mają w swojej ofercie zorganizowane wypady na nocne zjazdy, odbywają się tu także zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim oraz festiwale folklorystyczne.

Słowacja - prognoza pogody

 • Zamglenie
  2°C
  opady:
  1.9 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  996hPa
  wiatr:
  183°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:15
  zach. słońca:
  16:03
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.1°C max.2°C
  opady:
  13.9 mm
  wiatr:
  269°   25 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  16:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.2°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  306°   26 km/h
  wsch. słońca:
  07:18
  zach. słońca:
  16:01
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.-1°C max.4°C
  opady:
  6.0 mm
  wiatr:
  285°   32 km/h
  wsch. słońca:
  07:19
  zach. słońca:
  16:01
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.2°C max.6°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  221°   33 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  16:00

klimat w Słowacja

Słowacja - kiedy na wakacje?

 • Słowacja jest krajem, który warto odwiedzać każdą porą roku.
 • Amatorzy zwiedzania i wędrówek górskich powinni wybrać się do Słowacji w okresie od maja do września, kiedy możemy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę.
 • W tym okresie termometry wskazują powyżej 20 ºC, a w lipcu i sierpniu temperatura powietrza przekracza nawet 25 ºC. Nierzadko możemy wtedy natrafić na większe upały. Lato jest także porą największych opadów, które często mają charakter burz.
 • Miłośnicy sportów zimowych najlepsze warunki do wypoczynku na Słowacji znajdą między grudniem a marcem.

Słowacja leży w strefie klimatu kontynentalnego, z wyraźnie widocznymi porami roku. Lato jest najczęściej ciepłe i słoneczne, czasem występują też upały (zwłaszcza w Bratysławie). Jest to również okres z dużą ilością burz. Wiosną i jesienią pogoda jest podobna, choć nieco chłodniejsza i mniej deszczowa. Zimą notuje się ujemne temperatury i opady śniegu. Najbardziej surowe i śnieżne zimy występują na północy, w rejonie górskim. Nieco łagodniejszy klimat występuje okolicach Bratysławy.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,1,4,9,12,14,13,10,6,1,-1,2,4,10,15,20,23,26,26,21,15,7,3,.0,1.5,5.5,9.5,14.5,17.5,20.0,19.5,15.5,10.5,4.0,1.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
2447109895422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
35,40,40,35,54,70,66,60,39,41,54,50,83,75,70,64,59,61,65,61,75,79,81,82
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1212151061215813111415
Powered by: