Tatry Wysokie

Przewodnik narciarski: Słowacja

Wyciągi narciarskie:

 • 0
 • 23
 • 8
 • 5
 • 1
 • 1

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
37 km 21.8 km 12.3 km 2.9 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień11 - 31   €10 - 21   €
6 dni53 - 144   €46 - 101   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 420 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Tatry Wysokie

Najbardziej znany region narciarski na Słowacji oferuje świetne warunki śniegowe, dobrą infrastrukturę oraz dobrze przygotowane trasy o wszystkich stopniach trudności. Tatry Wysokie jako miasto obejmują mniejsze miejscowości: Tatrzańską Łomnicę, Stary Smokowiec, Szczyrbskie Jezioro oraz Podbanské. Natomiast jako region geograficzny obejmują nieco większy obszar. Ze względu na dogodny mikroklimat większość miesjcowości w regionie ma status uzdrowiska. Olbrzymim atutem Tatr Wysokich jest ich bliskość od granicy polskiej – od przejścia granicznego na Łysej Polanie dzieli je zaledwie 30 km. Nieco na wschód od Tatr Wysokich znajdują się Tatry Bielskie, które również oferują kilka dobrych, choć mniejszych ośrodków, z których najbardziej znanym jest Bachledova dolina.

 • Ośrodki narciarskie


  Starý Smokovec
  Smokovec to największa oraz jedna z najpopularniejszych miejscowości a także ośrodek narciarski o tej samej nazwie położony u podnóża Tatr Słowackich. Ośrodek oferuje świetne trasy dla małozaawansowanych i początkujących narciarzy.

  Štrbské Pleso
  Najwyżej położona miejscowość w całych Tatrach będąca także uzdrowiskiem oraz popularnym ośrodkiem narciarskim. Narciarze znajdą tu dobre trasy łatwe i średnie, natomiast snowboardziści mają do dyspozycji snowpark. Corocznie odbywają się tutaj zawody o Puchar Europy i Puchar Świata FIS.

  Tatranská Lomnica
  Ośrodek położony u podnóża monumentalnej Łomnicy (2634 m n.p.m.), na którą prowadzi kolejka linowa wykorzystywana zimą przez narciarzy, a latem przez miłośników gór. Na stoku Łomnickiego Szczytu wytyczono najbardziej stromą trasę narciarską w całych Tatrach. Tatrzańska Łomnica jako pierwsza spośród tatrzańskich miejscowości uzyskała status uzdrowiska.

  Podbanské
  Niewielki ośrodek położony u podnóża góry Krywań (2494 m n.p.m.). Oferuje kilka dobrze przygotowanych, łatwych tras. Ze względu na łagodne stoki, ośrodek idealnie się nadaje dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi.

  Bachledova dolina
  Mało znany, ale chętnie odwiedzany przez narciarzy ośrodek narciarski w Tatrach Bielskich. Oferuje dobrze przygotowane trasy, przepiękne widoki oraz niezatłoczone stoki. Trasy położone są na północnych i południowych stokach Spiskiej Magur.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  W każdym ośrodku można znaleźć dobrze przygotowane stoki dla początkujących. Najwięcej tras oferuje Bachledova dolina, Starý Smokovec oraz Tatranská Lomnica. Dobry wybór bardzo łatwych tras, idealnie nadających się dla dzieci, oferuje także ośrodek Podbanské. Łącznie w regionie znajduje się ponad 20 km tras o najniższym stopniu trudności.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Najwięcej tras czerwonych oferuje Szczyrbskie Jezioro – 6 km oraz Tatrzańska Łomnica – 3,9 km. Narciarze o średnich umiejętnościach mogą też szusować po 0,6 km tras w Starym Smokowcu, natomiast nie mają czego szukać w ośrodku Podbanské.

  Narty dla zaawansowanych:
  Czarne trasy można znaleźć w ośrodkach Bachledova dolina – 2 trasy o łącznej długości 1,6 km oraz w Tatrzańskiej Łomnicy – 1 trasa o długości prawie 1,3 km będąca najbardziej stromą nartostradą w całych Tatrach.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Najlepsze tereny do freeridu można znaleźć w Tatrzańskiej Łomnicy. Te najbardziej wymagające znajdują się przy górnej stacji kolejki.

  Freestyle:
  Jedyny snowpark w regionie znajduje się w Szczyrbskim Jeziorze, przy stoku Interski. Można w nim znaleźć dość duże skocznie, raile oraz inne przeszkody. Na terenie snowparku regularnie odbywają się imprezy i zawody snowboardowe.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Niemal wszystkie ośrodki oferują trasy do narciarstwa biegowego. Największy wybór oferuje Tatrzańska Łomnica – na terenie oraz w pobliżu ośrodka wytyczono ponad 30 km szlaków. Nieco mniej znajdziemy w pozostałych ośrodkach: 18 km – Stary Smokowiec, 16 km – Szczyrbskie Pleso, 14 km – Bachledova dolina.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W większości ośrodków można znaleźć dobre restauracje oferujące lokalne specjały a także bary, kawiarnie, dyskoteki a nawet kasyno.

  Sporty zimowe
  Poza tradycyjnym narciarstwem w regionie można także wypróbować: skitouru (Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec, Szczyrbskie Jezioro i Bachledova dolina). Ponadto miłośnikom eksperymentów na stoku Tatrzańska Łomnica oferuje: skifox (narty + sanki), snowbike, snowscoot (BMX + snowboard).

  Aktywny wypoczynek:
  Większość ośrodków oferuje także baseny, lodowiska, tory saneczkowe i bobslejowe. Warto także wybrać się na pieszą wycieczkę górskimi szlakami.

  Zwiedzanie:
  Ośrodki położone są w przy niewielkich miejscowościach-uzdrowiskach. Nie ma tu zbyt wiele atrakcji turystycznych, ale warto przespacerować się po ulicach i przyjrzeć się słowackiej architekturze. Z pewnością największymi i najbardziej imponującymi budynkami w regionie są Grandhotel w Starym Smokowcu oraz Grandhotel Praha w Tatrzańskiej Łomnicy. Oba były wybudowane na początku XX wieku w stylu secesyjnym jako pierwsze luksusowe kurorty w regionie.

 • Informacje dodatkowe


  • www.vt.sk/pl/zima/
  • Karnet obejmuje trasy na terenie Tatrzańskiej Łomnicy, Starego Smokowca i Szczyrbskiego Jeziora.


Słowacja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  25°C
  opady:
  5.5 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  78%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  164°   8 km/h
  wsch. słońca:
  04:36
  zach. słońca:
  20:48
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.27°C
  opady:
  9.0 mm
  wiatr:
  187°   7 km/h
  wsch. słońca:
  04:37
  zach. słońca:
  20:48
 • Słonecznie
  min.17°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  181°   9 km/h
  wsch. słońca:
  04:38
  zach. słońca:
  20:47
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.16°C max.31°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  191°   15 km/h
  wsch. słońca:
  04:38
  zach. słońca:
  20:47
 • Intensywne opady deszczu
  min.12°C max.15°C
  opady:
  20.2 mm
  wiatr:
  111°   9 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:47

klimat w Słowacja

Słowacja - kiedy na wakacje?

 • Słowacja jest krajem, który warto odwiedzać każdą porą roku.
 • Amatorzy zwiedzania i wędrówek górskich powinni wybrać się do Słowacji w okresie od maja do września, kiedy możemy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę.
 • W tym okresie termometry wskazują powyżej 20 ºC, a w lipcu i sierpniu temperatura powietrza przekracza nawet 25 ºC. Nierzadko możemy wtedy natrafić na większe upały. Lato jest także porą największych opadów, które często mają charakter burz.
 • Miłośnicy sportów zimowych najlepsze warunki do wypoczynku na Słowacji znajdą między grudniem a marcem.

Słowacja leży w strefie klimatu kontynentalnego, z wyraźnie widocznymi porami roku. Lato jest najczęściej ciepłe i słoneczne, czasem występują też upały (zwłaszcza w Bratysławie). Jest to również okres z dużą ilością burz. Wiosną i jesienią pogoda jest podobna, choć nieco chłodniejsza i mniej deszczowa. Zimą notuje się ujemne temperatury i opady śniegu. Najbardziej surowe i śnieżne zimy występują na północy, w rejonie górskim. Nieco łagodniejszy klimat występuje okolicach Bratysławy.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-6,-6,-2,1,5,8,10,9,6,2,-1,-6,0,1,6,11,16,19,21,21,17,12,4,0,-3.0,-2.5,2.0,6.0,10.5,13.5,15.5,15.0,11.5,7.0,1.5,-3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
345577785532
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
23,47,29,43,70,93,83,67,46,37,41,29,82,76,75,71,65,71,75,72,77,78,82,82
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
151923211319171614151618
Powered by: